Saunování v Praze

5. 10. 2012 16:37:43
Jste úplně nazí v místnosti, kde je opravdu hodně, hodně teplo. Snažíte se uvolnit, zbavit se stresu a cítit se příjemně. Ale nedaří se? Mám pro Vás pár tipů jak to napravit.
sauna ve wellness hotelu Stepsauna ve wellness hotelu StepHotel Step

Pro někoho následující rady budou možná běžnou rutinou, nicméně já se neustále setkávám s tím, že lidé opravdu nevědí, jak správně sauny využívat. Já byla jednou z nich. Nicméně měla jsem to štěstí, že jsem potkala jednoho chytrého pána, který mě se vším pečlivě seznámil.

1. zásada - před vstupem do sauny/páry/vířivky se VŽDY osprchuji!

2. zásada - když jdu po sprše do sauny, nejdříve se osuším ručníkem. Do sauny vstupujeme vždy se suchou pokožkou. Nikdy ne mokří. Nedochází pak k pocení, ale pouze k vysušování pokožky. Potit se začnete mnohdy pozdě (pak moc dlouho v sauně nevydržíte) nebo se nestihnete potit vůbec. Nedojde tak k pročištění kůže a k ozdravnému účinku obecně, který saunování má. V sauně zůstáváme 5 - 15 minut, podle toho, co kdo vydrží. Měli by jste se však opravdu hodně potit a být celí mokří. Proto máme pod sebou dostatečné podložení, např. ručník nebo prostěradlo. Sedíte-li ve vyšších místech, je nutno mít podložené i nohy. Opět z hygienických důvodů.

3. zásada - když vylezu ze sauny, neletím HNED pod studenou sprchu nebo do ochlazovacího bazénku. Nejdřív se chvíli projdu, počkám, až trošku klesne teplota těla dle okolní teploty vzduchu. Pak pustím sprchu s ledovou vodou. Nejdřív si pod ní ochladím jednu ruku. Pak jednu nohu. Přidám druhou ruku a nohu. A postupně do sprchy vzlezu celý a ochlazuji se dle toho, jak dlouho je Vám to příjemné. Teprve po sprše si ještě můžu vlézt do ochlazovacího bazénku. Můžete chvíli setrvat pod vodou, někdo tam jen vleze, zchladí se a hned vyleze. NIKDY však do ochlazovacího bazénku nejdeme bez předchozího osprchování.

Za prvé kvůli hygieně a také kvůli zdraví. Sauna snižuje krevní tlak, proto se občas může stát, že když vylezete, točí se Vám hlava. Když hodně rychle vlezete do ledové vody nebo pod ledovou sprchu, velmi rychle Vám krevní tlak stoupne a když ten "šok" je pro tělo opravdu hodně rychlý a silný, může dojít až k srdeční zástavě.

4. zásada - dopřeji tělu dostatečný odpočinek mezi jednotlivým vstupem do sauny. Aspoň 15 minut si někde sednu nebo lehnu a relaxuji, čtu si, napiji se. A pak můžete na další kolečko.

Během saunování nezapomínejte na tekutiny. Nejlepší je obyčejná voda nebo neslazený čaj. Nedoporučuji moc alkoholické nápoje, i když i to jsem už viděla.

Chcete-li své kůži dopřát trochu luxusu, a dovolí-li Vám to (předem se raději zeptejte) můžete si sebou do sauny vzít i plastovou lahvičku s tekutým medem. Jakmile je sauna dostatečně vyhřátá a Vy se začínáte potit, natřete se medem od hlavy (i do vlasů) až k patě. Opět mějte na paměti, že musíte být dostatečně podloženi!!! Aby med nestekl nikam na dřevo a neponičili jste tak zařízení sauny. Nechte med chvíli na kůži působit. Když už déle v sauně nevydržíte, vyjděte ven a nechte med na kůži uschnout. Jakmile začne med na kůži "lepit", můžete jít do sprchy. Tento medový rituál se dělá většinou při posledním kolečku v sauně, kůže je medem hezky provoněná a jemná.

Máte-li možnost zajít předtím ještě do páry, pak je dobré mít sebou hrubou mořskou sůl smíchanou s trochou kvalitního olivového oleje.

Zase je dobré se předem zeptat, jestli smíte. Tyto rituály dělají pouze v jedném wellness středisku, a to v aquaparku v Čestlicích. Nikde jinde jsem se s nimi nesetkala, ale nevidím jediný důvod, proč bychom si toto nemohli dopřát i jinde. A za zeptání Vám nos nikdo určitě neukousne.

Když vejdu do páry, chvíli počkám, až se mi celé tělo prohřeje. Pak na celé tělo nanesu hrubě mletou mořskou sůl smíchanou s troškou kvalitního olivového oleje. Máte-li sebou partnera, může Vás touto směsí celého namasírovat. Je to hodně příjemné. Solí se odstraní všechny odumřelé buňky (tzv. peeling) a olej provoní a zjemní pokožku. Sůl se v páře rozpustí. Po té se můžete osprchovat vlažnou vodou.

No a nakonec tu mám pár tipů, kam v Praze vyrazit na saunování.

Aquapark Čestlice - jistě všichni znáte. Mají tam wellness centrum. Nejhezčí vůbec. Venkovní i vnitřní vířivky, sauny, mraky sprch, pára. K dispozici bar, také možnost masáží, atd. Nevýhoda je, že je to z ruky a je tam dost draho. Víc informací zde: http://www.aquapalace.cz/ O víkendech probíhá i saunování při svíčkách.

Sauna Praha - 10. patro hotelu Olšanka, Praha 3 - Žižkov. Venkovní terasa, včetně ochlazovacího bazénu. K dispozici odpočívárna, masážní křeslo a bar. Po dohodě Vám i ugrilují kus masa. Otevírací hodiny po - čt 13:00 - 22:00, pá-so zavřeno, ne 16:00 - 22:00. Ceník 220 Kč na 90 min. Více informací zde: http://saunapraha.cz/ A dámy, chodím tam samí mladí, velmi sympatičtí a hezcí chlapi!

Wellness hotel Step - Bazén 25 metrů, vodní a saunový svět, whirlpooly, relaxační bazény, parní aroma lázně, privátní wellness zónu, odborné masáže, zážitkové balíčky. Adresa: Malletova 1141, Praha 9. Ceny a další informace najdete zde: http://www.infinit.cz/praha-vysocany-spa/pricelist V hotelové restauraci výborně vaří!

Sauna Hadovka - Evropská 35, Praha 6 - Dejvice. Celoročně otevřená finská sauna, saunování děti ve zvláštním režimu, saunování těhotných žen ve zvláštním režimu, možnost soukromého pronájmu sauny před a po provozní době. Velmi malé zařízení, s příjemnou obsluhou. K dispozici sauna, dvě sprchy a bar. Cenově velmi dostupné. Více informací naleznete zde: http://www.sauna-hadovka.cz/o-saune

Autor: Monika Beranová | pátek 5.10.2012 16:37 | karma článku: 15.54 | přečteno: 4516x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Kateřina Karolová

Už tam budem?

Od té doby, co máme víc dětí, se s plánováním výletů moc nepářem. Prakticky vůbec. My teda, popravdě řečeno, moc nevýletujem. Mé rodičovské svědomí to sebekriticky přiznává a slibuje, že se polepší, jenže samo ví, že ne. A proč?

21.2.2019 v 20:21 | Karma článku: 21.53 | Přečteno: 479 | Diskuse

Jan Jílek

Ano, víra je nutná, leč sama víra nestačí

Ještě není poledne a už mám za sebou několik malých dobrodružství. Vyrazil jsem na kontrolu k lékaři, což znamená cestu do Bohnic z Barrandova. Tam jsem se vezl jako pán autem, zpátky MHD.

21.2.2019 v 12:06 | Karma článku: 19.83 | Přečteno: 447 | Diskuse

Jan Vargulič

Jarmulka, propiska a rukavička..

Pan premiér si při návštěvě Starého města v Jeruzalémě schoval do kapsy jarmulku. Nejasně - velmi nejasně - si pamatuji, že jiný náš čelný představitel (možná ještě čelnější) strčil kdesi při podpisu rovněž do kapsy propisku..

21.2.2019 v 10:19 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 275 | Diskuse

Roman Enders

Jen tak si zaletět do Říše fantasie...

Mezi řetězci hypermarketů u nás se vyskytuje jeden, jehož prodejny nejsou zdaleka tak četné, zato tam mívají různé zboží, které znám z ciziny a bývá tam daleko klidnější atmosféra.

21.2.2019 v 9:36 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 330 | Diskuse

Jan Jílek

Chutná snídaně

Jak už to bývá, občas mezi hromadou hlušiny, člověk objeví perlu. Či diamant. Nejsem znalec operních hvězd, vlastně tak nějak znám pár tenorů, jako byl Pavarotti, ale díky blogu paní Beaty Krusic, jsem takovou perlu objevil.

20.2.2019 v 8:13 | Karma článku: 11.95 | Přečteno: 488 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1757
Člověk, žena, přítelkyně, kamarádka, dcera, tanečnice.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz